Dünya Alzheimer Günü!

 

Unutkanlık hepimizin zaman zaman yaşadığı bir sorundur. Ancak stresli iş ortamı, yorgunluk gibi faktörlerden kaynaklanan unutkanlık, günlük yaşamı etkilemez. Alzheimer ise unutkanlıkla ortaya çıkan; hafıza, konuşma gibi eylemleri kısıtlayan bir hastalıktır. 

Alzheimer; beynin, öncelikle hafıza olmak üzere, tüm bilişsel fonksiyonlarında ilerleyici kayba neden olan ve mikroskobik olarak beyinde anormal protein depolanmasıyla karakterize bir hastalıktırHalk arasında bunama olarak bilinen Alzheimer; “hafıza, lisan, aritmetik, karar verme yetisi, dikkat ve diğer bilişsel fonksiyonlarda” ilerleyici kayıp demektir. İlerleyen yaşla birlikte, Alzheimer hastalığının görülme sıklığı artar ancak, Alzheimer hastalığının normal yaşlanmanın kaçınılmaz sonucu olmadığı bilinmelidir.

Alzheimer’ın ilk belirtileri nelerdir?

Alzheimer’ın ilk evreleri genellikle gözden kaçırılır ve yanlış bir şekilde yaşlılık ya da yaşlanmanın normal bir parçası gibi adlandırılır. Hastalığın ilk başlangıcı sinsi olduğu için başladığı kesin tarihi belirlemek zordur. Hastalık ilerledikçe kişi konuşmayla ilgili zorluk çekebilir, kısa dönemli hafıza kayıpları sergileyebilir, zamanı şaşırabilir, tanıdığı yerlerde kaybolabilir, karar vermede güçlükler yaşayabilir, inisiyatif ve motivasyon eksikliği yaşayabilir. Aynı zamanda depresyon ve sinirlilik belirtileri de gösterebilir.

Alzheimer için nasıl bir tedavi yöntemi uygulanır?

Alzheimer hastalığının kesin tedavisi yoktur. Yapılan tedaviyle, hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz. Ancak bu hastalığın tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Yapılan tedaviyle, hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır ve hastalığın semptomları azaltılır.  Amaç, hastanın yaşam kalitesini arttırmaktır. Ayrıca, ortaya çıkan psikolojik problemlerle başa çıkabilmek için de çeşitli ilaçlar (antidepresan gibi) kullanılır. Fakat bu ilaçlar doktor kontrolünde alınmazsa daha kötü sorunlara yol açabilir.

Bu hastalığı önlemek mümkün müdür?

Alzheimer’ı kesin önleyebilecek bir yöntem olmamakla birlikte genel sağlığa dikkat etmek çok önemlidir. Bu anlamda Alzheimer’dan korunma yöntemlerine dikkat etmek gerekir. Bunlar;

Zihninizi aktif tutun: Bulmaca çözmek, hikâye yazmak, satranç oynamak, okumak vb…

Sağlıklı beslenin: Tereyağı, iç yağı gibi hayvansal yağlar yerine zeytinyağı, ayçiçek, mısırözü, soya gibi bitkisel yağları tercih edin. Beslenmenizde sebze ve meyveye mutlaka yer verin.

Egzersiz yapın: Egzersiz kasların daha düzgün çalışmasını sağlar. Sadece Alzheimer’den değil kalp-damar hastalıklarından da sizi korur.

Kolesterole dikkat: Yapılan çalışmalar yüksek tansiyon ve kolesterolün Alzheimer hastalığı riskini artırdığını gösteriyor. Sağlıklı kolesterol değerleri için toplam kolesterolünüz 200 ‘ün altında olmalıdır.

Sigarayı bırakın: Alzheimer riskini arttırdığı için sigaradan uzak durun.