İyot eksikliği pekçok hastalığa zemin hazırlıyor!

 

İyot eksikliği; iyotun vücuda yetersiz alınmasıdır. Eksikliği durumunda, bir ya da birden çok organı etkileyebilen, kişiden kişiye farklı bulgu ve belirtiler gösterebilen tedavi edilebilen sık rastlanılan bir hastalıktır.

Guatrın en sık rastlanılan nedeni İYOT eksikliğidir.

** İyot eksikliğinin en önemli nedeni iyotsuz kaya tuzu kullanımıdır.

** İyot normal büyüme ve gelişme ile beyin ve vücut işlevleri için temel bir elementtir.

** Dünya’da önlenebilir zeka geriliği ve beyin hasarının tek ana nedenidir.

İyot eksikliği  nasıl bir hastalıktır?

İyot eksikliği,  iyot elementinin yetersizliğine bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazı durumlarda tekrarlayabilen bir hastalıktır. İyot eksikliği  mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Aksi taktirde ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

İyot eksikliğinin belirtileri nelerdir?

–          Hamilelerde iyot eksikliği:

Düşük, ölü doğum, doğum anomalileri, perinatal ölümlerde artış, konj. hipoİyot eksikliği.

–          Çocuklarda iyot eksikliği:

Nörolojik kretinizm (mental gerilik sağırlık-dilsizlik, şaşılık, spastik displeji), miksödem kretinizm (cücelik, mental gerilik), psikomotor bozukluklar, guatr, hipoİyot eksikliği, mental fonksiyonlarda bozukluk, okul başarısında düşme, büyüme geriliği.

–          Yetişkin iyot eksikliği:

Guatr ve komplikasyonları, hipoİyot eksikliği, mental fonksiyonlarda bozukluk, iyot ile uyarılmış hiperİyot eksikliği.

.   İyot eksikliği  olan  bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bir arada bulunabilir. İyot eksikliği   belirtileri kişiden kişiye göre farklı şiddet ve sıklıkta ortaya çıkabilir.

İyot eksikliği tanısı nasıl konulur?

Tanı  fizik muayene, laboratuvar testleri ve diğer testlerle konulur. Kaya tuzu öyküsü, elle muayene, ultrasonografi, sintigrafi, kanda fT3, fT4, TSH, anti-tg antikor, anti-tpo antikor, tirglobulin, kalsiyum, parathormon, karaciğer ve böbreğe ait fonksiyon testleri ve nodül varsa iğne biyopsisi yapılmalıdır.

 

 

İyot eksikliği tedavisi nasıl yapılır?

Hekime ve çoğunlukla hastanın klinik bulgularına göre farklılık gösterebilen  tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır.

Hamilelikte İyot eksikliği tedavisinin etkileri var mıdır?

İyot eksikliği gebelik döneminde de görülebilmektedir. Bütün belirtiler, İyot eksikliği olan  normal bir yetişkine benzer. Buradaki önemli nokta, tedavide bebeğe zarar vermeyecek, anne sütünü bozmayacak ilaçları kullanmaktır, bunun için de mutlaka bir doktor gözetiminde tedavi olunmalıdır.

İyot eksikliği kimlerde sık görülür?

İyotsuz tuz ile beslenme durumlarında görülür. İyi beslenen kişilerde, sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.

İyot eksikliğini nasıl önleyebiliriz?

İyot eksikliği; iyi ve dengeli beslenme, çevre ve bireysel temizliğe azami dikkat ile, sigara dumanı olan ortamlardan ve alkolden uzak durarak, özellikle ailede İyot eksikliği rahatsızlıkları varsa düzenli kontrolllerini yaptırarak önlenebilmektedir.