Kalp ve Tansiyon Hastaları İçin Sağlıklı Tatil Önerileri

Yazın artan sıcaklıklar ve nem sebebiyle özellikle tansiyon ve kalp hastaları daha fazla riskli durum yaşıyor. Kalp ve tansiyon hastalarının sıcak günlerde ekstra önlemler alması gerektiğini ifade eden Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay, 50 yaş ve üzeri her iki kişiden birinde 120/80 olan sağlıklı tansiyonun daha yüksek çıktığını belirtiyor. Bu duruma hormonal hastalıklar, kalp/böbrek hastalıkları ya da şeker hastalığı eşlik ettiğinde durum daha da ciddi bir hal alabilir. Tansiyon deyip geçmemek ve bilinçli davranmak olası büyük bir tehlikeden sizi koruyabilir. Dolayısıyla sağlıklı bir tatil geçirmek isteyen kalp ve tansiyon hastaları için Dr. Koray Akay’ın verdiği tavsiyeleri şöyle sıralayabiliriz:

Tatile çıkmadan önce doktorunuza gidin!

Diyelim ki, tansiyon ve/veya kalp rahatsızlığınız var. Temmuz ya da Ağustos gibi yılın en sıcak aylarında tatile çıkmayı planlıyorsunuz. Kalp/damar hastalıkları için kullanılan ilaç dozları kış ve yaz aylarında değişeceğinden tatile çıkmadan önce muhakkak doktorunuza danışmalısınız. Ritim bozukluğu (özellikle atrial fibrilasyon), hipertansiyon, kalp yetmezliği ve idrar söktürücü kullanan hastalar sıvı kaybı ve buna bağlı elektrolit bozukluklarından çabuk etkilenirler dolayısıyla sıvı tüketimine çok dikkat etmeliler. Kafein içeren içecek tüketimine bağlı şikayetleri tetiklenebilir, tüketmemeleri önerilir. Bununla beraber stent takılmış, by-pass geçirmiş ya da kapak değişimi yaşamış olan kalp hastalarının, deniz tatiline çıkacaklarsa, denize yalnız girmemelerinde fayda vardır. Ayrıca güneş ışınlarının en dik ve sert olduğu 12:00 ile 16:00 saatleri arasında güneşte bulunmamalı ve tok karnına yüzülmemelidir.

 

50 yaş üzeri hastalar, dikkat!

Tatile çıkan tansiyon hastaları arasında özellikle 50 yaş üzeri hastalarının, öğle saatlerinde güneş altında kalmamaya özen göstermeleri gerekir. Açık renk şapkayla korunmalı, kuvvetli bir baş ağrısı yaşanması halinde derhal en yakın sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

 

Güneşte damarlar genişler, damar genişletici ilaç almayın!

Güneşe çıkıldığında damarlar olması gerekenden daha fazla genişleyerek beyne giden kanın azalmasına neden olabileceği için damar genişletici özelliği bulunan tansiyon ilaçlarını alıp güneşe çıkılmamalıdır; böylesi bir durum bilinç kaybına sebep olabilir. Aynı sebepten ötürü, güneş altında alkol tüketimini de son derece dikkatli yapmak hatta mümkünse hiç yapmamakta fayda vardır. Her fırsatta gölgede dinlenmesi, güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarıda olmamaya özen gösterilmelidir.

 

Yağlı yiyeceklerden uzak durun

Tatilde genellikle normalden daha fazla ve farklı yiyecekler tüketiriz. Mümkün olduğunca beslenme düzenimizi değiştirmemeye çalışmak en doğrusu olacaktır. Ancak kalp ile ilgili hastalığı olanların özellikle sıcaklarda yağlı yiyeceklerden ve alkollü içecek tüketiminden uzak durmalı. Beslenmemizde yeşil sebze, beyaz et, zeytinyağlı yemek, meyve ve su tüketimine dikkat etmeliyiz.

 

Tansiyon ve kalp hastalarının rahatsızlanması halinde ise…

Hipertansiyon ya da kalp rahatsızlığı olan kişilerin rahatsızlanması halinde ise yapılması gereken ilk şey, kişinin size tepki/yanıt verip vermediğine bakmaktır. Yanıt alınması halinde konuşarak sorunu anlamaya çalışmak ve gerekiyorsa tıbbi yardım almak gerekir. Yanıt alınamıyor ve bilinç kapalı ise, hastayı sert bir zemin üzerinde sırt üstü yatırarak, başını geri alıp çenesini yukarı doğru tutarak eğer ilk yardım eğitimi almışsak ilk yardım uygulamalı ve tıbbi yardım çağrılmalıdır.